Jak działa Karta Revolut – i kiedy się opłaca ?

Jak działa Karta Revolut – i kiedy się opłaca ?

Revolut to z konto z kartą wielowalutową, które pozwala nam na bezpieczne płatności międzynarodowe. Bezpieczeństwo polega na tym, że nie musimy się bać dodatkowych opłat podczas wykonywania różnych płatności. Przykładowo wykorzystanie konta Revolut w trakcie zagranicznego wyjazdu nie spowoduje, że po powrocie do kraju na koncie zobaczymy dodatkowe opłaty. Konto Revolut po prostu nas nie zaskoczy, a dodatkowo cały proces zakładania konta odbywa się przez internet. Należy podkreślić, że od roku 2018 konto Revolut posiada licencje bankową, co powoduje, że nasze środki są w pełni bezpieczne.

Działanie karty do konta Revolut.

W celu lepszego wyjaśnienia tego, że karta Revolut może być lepsza niż polska karta do płatności zagranicznych posłużymy się kilkoma przykładami.

1.       Fizyczna gotówka w zagranicznym sklepie.

Na wyjazd zagraniczny bierzemy fizyczną gotówkę, którą wcześniej z PLN przewalutowaliśmy w kantorze stacjonarnym. Kantor stacjonarny zarabia na różnicy pomiędzy kursami i taka wymiana nie należy do najtańszych. Płacąc w zagranicznym sklepie gotówką nie ponosimy dodatkowych opłat. Koszty dodatkowe pojawią się, gdy przebywając w obcym kraju będziemy chcieli  wypłacić gotówkę z bankomatu. Wypłata z bankomatu powoduje opłatę za transakcję oraz przewalutowanie po kursie banku. Wszystko to sprawia, że polska karta w zagranicznym bankomacie nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.

2.       W zagranicznym sklepie korzystamy z własnej karty debetowej lub kredytowej.

Płacąc własną kartą w zagranicznym sklepie spowoduje, że każda transakcja będzie przeliczana po kursach banku, co najmniej jeden raz. Jeżeli karta jest przeliczana w euro i płacimy w strefie euro to nastąpi tylko jedno przewalutowanie. Jeśli karta jest przeliczana w euro, ale płacimy przykładowo w Anglii, to bank dokona przewalutowania z GBP na EUR oraz EUR do PLN. Wykorzystanie karty własnej również nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 

3.       Wykorzystujemy dodatkową kartę walutową dostępną w ofercie banku.

W naszym banku uzyskujemy kartę walutową, a pieniądze wymieniamy w kantorze internetowym. Pieniądze z kantoru internetowego przelewamy na dedykowane konto. Nie płacimy opłat na przewalutowanie pieniędzy. Opcja ta nie jest najgorsza, ale musimy pamiętać o uzyskaniu karty w konkretnej walucie oraz wymienić środki w kantorze internetowym.

 

4.       Podczas zagranicznych zakupów korzystamy z karty Revolut.

 

Konto z kartą Revolut daje nam dostęp do różnych walut bez dodatkowych opłat oraz z niskimi kursami walut. W ramach konta otrzymujemy dostęp do subkont, które są dedykowane pod konkretne waluty. Kartą zarządzamy w naszej aplikacji, która daje nam dostęp do kantoru. Za pomocą kantoru możemy szybko dokonywać przewalutowania naszych środków. Należy zapamiętać, że przed rozpoczęciem korzystania z karty musimy zasilić odpowiednie subkonto pieniędzmi. W aplikacji możemy ustawić limit dzienny transakcji, wyłączyć pasek magnetyczny oraz wyłączyć płatności zbliżeniowe. Inne opcje aplikacji to:

·         wysyłanie powiadomień o dokonanych transakcjach,

·         zablokowanie karty,

·         wygenerowanie w formacie PDF zestawienia transakcji.

Karta Revolut jest dostępna w formie fizycznej lub wirtualnej. W formie fizycznej jest dostępna w wariancie Mastercard lub Visa. Karta w wspomnianej formie zostanie do nas wysłana. Opłata za wysyłkę karty będzie musiała zostać przez nas poniesiona. W przypadku formatu wirtualnego dostęp do karty jest możliwy natychmiast.

Jak już wspominaliśmy konto Revolut najpierw należy zasilić odpowiednią walutą, aby móc korzystać. Zasilenie może odbyć się poprzez wykonanie przelewu na konto Revolut. W sytuacji, gdy zabraknie środków na koncie Revolut, to zostaną wykorzystane środki z subkonta, które ma najwięcej pieniędzy. W takiej sytuacji nastąpi automatyczne przewalutowanie. Koszty wymiany waluty jest bardzo niski oraz tańszy od banków czy kantorów, a bezprowizyjna wymiana jest możliwa do określonych limitów, które mają się następująco: 5000 funtów, 6000 euro, 20000 złotych lub ekwiwalent w lokalnej walucie miesięcznie. Limity nie obowiązują w wersji premium konta Revolut, ale wtedy konto jest dla nas płatne. Konto standardowe, które jest w pełni funkcjonalne jest bezpłatne.

Wypłacając pieniądze z bankomatu kartą Revolut należy mieć na uwadze, że bez żadnych opłat miesięcznie wypłacimy:

·         800 zł,

·         200 euro,

·         albo ekwiwalent w lokalnej walucie.

W przypadku przekroczenia limitu musimy liczyć się z prowizją, która wynosi 2% od kwoty wypłaconej z bankomatu.

Wykonując przelewy walutowe nie zapłacimy, jeżeli w danym miesiącu nie przekroczymy 20 000 zł. W momencie przekroczenia zapłacimy prowizję w wysokości 0.5% od kwoty, która przelewamy.

Kiedy Revolut nam się opłaca?

Revolut nam się opłaca wtedy, gdy chcemy wykonywać płatności zagraniczne bez obawy o dodatkowe koszty. Jeżeli w ramach konta Revolut są opłaty, to i tak oszczędzamy w porównaniu z bankami. Opłacalność konta Revolut wynika również z tego, że w ramach jednej usługi mamy dostęp do różnych walut.