Jak wymieniac waluty?

Jak wymieniac waluty?

Wyjazd na zagraniczne wakacje, kredyt walutowy czy zwyczajny biznes zagraniczny stawia zawsze nas zawsze przed tym samym pytaniem. Gdzie najbardziej opłaca się wymienić walutę, aby nie stracić. W kilku słowach postaramy się odpowiedzieć na ten problem.

Przed wyborem sposobu przewalutowania naszych pieniędzy warto sprawdzić wszystkie opcje, zwłaszcza jeżeli planujemy wymianę znacznej ilości gotówki.
Osoba starszej daty miana polskich złotych na dolary, czy niemieckie marki kojarzyło się z odwiedzinami stacjonarnego kantoru w pobliskim mieście lub w oddziale banku gospodarczego.
Obecnie wymienić nasze pieniądze możemy znacznie łatwiej, nawet w parę chwil, za pośrednictwem kantorów internetowych, czy cyfrowych kont bankowych. Oczywiście nikt również nie zabroni nam staromodnie odwiedzić stacjonarny punkt wymiany walut, jakim są kantory.

 Tak samo jak dawniej obecnie warto zwrócić uwagę jakim jest „Spread”. W swojej dokładnej definicji jest to różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży. Spread jest podawany w postaci wartości ilościowej,( np. w groszach), lub  procentowej.
Dzięki spreadowi możemy ocenić jaką stratę lub zysk uzyskamy na wymianie danej waluty.


Klasycznie w banku lub kantorze?

Mimo powszechności internetu, który na dobre zagościł w naszej codzienności, nadal spora grupa ludzi wymienia waluty w stacjonarnych punktach walutowych.

Niestety w tym przypadku musimy być przygotowani na stratę. W takim przypadku musimy być przygotowani, że kurs sprzedaż danej waluty będzie znacznie wyższy niż ten, który otrzymamy w kantorze lub w internecie.
W pierwszej kolejności musimy być przygotowani, że w banku wymienimy tylko najpopularniejsze waluty takie jak Euro, Funty, Dolary czy Franki. Jest to znaczący minus przy planowaniu dalszej podróży czy prowadzeniu biznesów z kontrahentami spoza Unii Europejskiej.  W obu przypadkach może to powodować konieczność wymiany najpierw w kraju, a następnie w docelowym państwie. Biorąc pod uwagę taki scenariusz możemy przedrożyć wakacyjny urlop lub znacznie ograniczyć zysk z interesów.
Naszą stratę pogłębi również wcześniej wspomniany niekorzystny kurs waluty w banku. Mało która instytucja może pochwalić się własną platformą, która zaoferuje nam korzystną sprzedaż lub kupno waluty.
Należy mimo wszystko w tym miejscu wspomnieć, że rosnąca konkurencja od strony kantorów internetowych wymogła na bankach nowe podejście. Owocem tego są nowe usługi w postaci kont walutowych oferujących nam znacznie korzystniejsze warunki, niż przy normalnej wymianie. Oczywiście posiadanie takiego konta wiąże się z opłatami, za jego prowadzenie.
Nie mniej warto sprawdzić jakie warunki oferuje nam nasz bank w tym zakresie i trzymać rękę na pulsie, aby maksymalizować korzyści.

Odmiennie ma się sytuacja w przypadku stacjonarnych kantorów. Biorąc je pod uwagę musimy liczyć się z koniecznością osobistego stawienia się w punkcie. Przy dużej ilości gotówki jaką chcemy wymienić może to wiązać się z psychicznym dyskomfortem „wycieczki” przez miasto z dużą ilością pieniędzy w kieszeni. Jeżeli trzymamy pieniądze na koncie bankowym, to dodatkowo musimy udać się do bankomatu, lub oddziału naszego banku, jeżeli posiadamy mały limit wypłat.
Wymieniając pieniądze w kantorze musimy również pamiętać, że wybrany przez nas punkt jest działalności prywatą. Czy wymieniamy pieniądze u pośrednika, który na naszej wymianie zarabia swoją prowizję.
Szczególną ostrożność należy zachować w kantorach na lotniskach czy dworcach. Znalezienie najtańszego punktu wymiany stacjonarnej wiąże się z długim poszukiwaniem najkorzystniejszej oferty. Znacząco utrudnia to znalezienie tego „najlepszego”. Kantory ulokowane na dworcach i lotniskach żerują na leniwości swoich klientów, którzy nie chcieli szukać tańszego odpowiednika. W takim przypadku możemy mocno przepłacić.


W internecie lepiej?  

Z nowymi czasami otrzymaliśmy nowe rozwiązania. Dzięki nim możemy w szybciej i łatwiej wymienić pieniądze nie ruszając się domowego zacisza.

Nowoczesne technologie przyniosły nam nowe możliwości, dzięki którym znacznie łatwiej i szybciej znajdziemy odpowiednie miejsce do wymiany naszej waluty.
Internetowe kantory zaczęły istnieć na Polskim rynku w 2009 roku i szybko zaczęły zdobywać popularność.
Było to spowodowane przez wygodę jaką za sobą niosły. Już nie musieliśmy szukać najkorzystniejszego miejsca w pobliskim mieście. Bez ruszania się z domu mogliśmy bez żadnego problemu wymienić dana kwotę, na każdą walutę.
Obecnie, za sprawą portfeli elektronicznych i szybkim płatnościom, możemy wymienić nasze pieniądze w kantorze internetowym w czasie krótszym niż 15 minut.  Wiąże się to z konieczności posiadania odpowiedniego typu konta bankowego, do którego będziemy mogli wpłacić przewalutowane pieniądze.
Rozwiązania internetowe to również znaczna oszczędność. Zazwyczaj internetowe punkty wymiany walut oferują nam znacznie korzystniejszy spread, niż stacjonarne odpowiedniki.


Jak najlepiej wymienić walutę?


Najlepiej z głową. Lepiej jest poświęcić odrobinę czasu na znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania, niż później liczyć stracone pieniądze. Dzięki internetowym kantorom możemy te operacje przeprowadzić w błyskawicznym tempie.
Ale nawet przy taki rozwiązaniu warto się zorientować czy nasz bank nie oferuje na nam korzystniejszego rozwiązania, niż popularne i reklamowane portale. Należy pamiętać, że mimo korzystniejszym rozwiązaniom  i dobremu kursowi wymiany w internecie, gotówkę pozostała nam z wakacji łatwiej i szybciej będzie nam przewalutować w stacjonarnym kantorze, po drodze do pracy lub w trakcie sobotnich zakupów.

Jak w każdym przypadku odrobina cierpliwości i determinacji pozwoli zaoszczędzić nasze pieniądze. A najlepszy punkt wymiany, będzie zawsze podyktowany warunkami danej sytuacji.


Booking.com